Korzyści z jazdy na rowerze dla Twojego serca

Korzyści z jazdy na rowerze dla Twojego serca

Kiedy szukasz sposobów na utrzymanie zdrowego serca, jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia jest jazda na rowerze. Da Ci to wiele korzyści, w tym zdrowsze serce, niższe ciśnienie krwi i zwiększoną siłę nóg.

Ćwiczenia zmniejszają skutki uboczne dializ

Przewlekła choroba nerek (CKD) jest jednym z najczęstszych schorzeń przewlekłych na świecie. W Chinach dotyka około 119 milionów dorosłych. Jest również przyczyną coraz większej liczby zgonów na całym świecie.

Ćwiczenia fizyczne odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu funkcji mięśni. Siedzący tryb życia został powiązany z wyższą śmiertelnością i zachorowalnością wśród pacjentów z CKD. W kilku badaniach sugerowano, że aktywność fizyczna może opóźnić lub nawet odwrócić skutki dekondycji.

Celem tej metaanalizy była ocena wpływu treningu fizycznego na funkcje nerek i zdarzenia niepożądane. Miała ona również na celu określenie wpływu treningu na ryzyko śmiertelności i zdarzeń śmiertelnych. Oceniano w niej następujące wyniki: eGFR, BMI, lipoproteinę o dużej gęstości, kreatyninę w surowicy, triglicerydy, skurczowe i rozkurczowe ciśnienie tętnicze.

W włączonych badaniach występowała niska heterogeniczność. Możliwe jest jednak, że stronniczość wyboru miała wpływ na wyniki. Podobnie czas trwania interwencji wysiłkowej mógł być niewystarczający do wykazania istotnego związku z ćwiczeniami. Wymagana jest długoterminowa obserwacja w celu dalszego wyjaśnienia wpływu ćwiczeń na progresję CKD.

W podgrupie niedializowanej CKD, terapia wysiłkowa znacząco zmniejszyła skurczowe ciśnienie krwi. Model z efektem losowym wskazał, że SBP obniżyło się o 5,61 mmHg w grupie niedializowanej CKD.

W badaniu odnotowano, że ćwiczenia fizyczne zwiększyły wskaźnik redukcji mocznika i perfuzję tkanki mięśniowej. Te dwie zmiany mogą przyczynić się do poprawy skuteczności dializy. W badaniu stwierdzono, że URR poprawił się o 11% po ośmiu tygodniach treningu wysiłkowego.

Obniża ciśnienie krwi

Jeśli szukasz skutecznej formy ćwiczeń dla swojego serca, jazda na rowerze jest jedną z najlepszych opcji. Jazda na rowerze poprawia krążenie, wzmacnia mięśnie i zmniejsza stres.

Szybka jazda na rowerze pozwala spalić pięć kilogramów tłuszczu w ciągu roku. Zmniejsza też ogólne ryzyko urazu niedokrwiennego.

Jazda na rowerze pomaga również osiągnąć cele zdrowotne. Jest świetnym pogromcą stresu i wzmocni Twój układ odpornościowy. Jeśli masz nadwagę, jazda na rowerze może być szczególnie przydatna, ponieważ zmniejsza szanse na rozwój cukrzycy.

Kolejną dobrą rzeczą w jeździe na rowerze jest jej niski wpływ. To sprawia, że jest to szczególnie dobry wybór dla tych, którzy mają artretyzm lub inne problemy ze stawami. Jeśli jesteś na budżecie, może to zaoszczędzić pieniądze w czasie. Jest to również przyjemna aktywność.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Leeds wykazało, że chodzenie i jazda na rowerze do pracy może znacznie obniżyć ryzyko zawału serca. Poprawia również funkcjonowanie płuc. Jeśli jesteś zainteresowany wypróbowaniem tej formy ćwiczeń, skontaktuj się z lokalnym pracownikiem służby zdrowia.

Według American Heart Association jazda na rowerze należy do najlepszych ćwiczeń zmniejszających ryzyko chorób serca. Jest środkiem odstresowującym i wzmacnia serce, uda i łydki. Jest to również świetny sposób na spędzenie kilku godzin w każdym tygodniu.

Chociaż jazda na rowerze nie jest jedynym ćwiczeniem, które jest dobre dla Twojego serca, ma najbardziej godne uwagi efekty. Możesz zacząć od spokojnego joggingu lub łatwej przejażdżki rowerowej.

Poprawia siłę nóg

Wiadomo, że jazda na rowerze poprawia wytrzymałość, tętno i siłę mięśni. Ale czy wiesz, że może ona również poprawić Twoją równowagę? Wyniki najnowszych badań mogą być powodem, dla którego warto wsiąść na rower.

Badacze oceniali związek między jazdą na rowerze a siłą nóg u 18 starszych dorosłych. Uczestnicy otrzymali krótki kwestionariusz i zostali poproszeni o prowadzenie dziennika aktywności rowerowej. Dodatkowo otrzymali elektroniczny miernik siły, który wykorzystali do pomiaru siły nóg.

Badacze przeanalizowali swoje dane przy użyciu różnych technik statystycznych. Stwierdzili, że istnieje niewielka, ale znacząca różnica w sile nóg między rowerzystami i nie-rowerzystami.

Na przykład stwierdzono, że nie-rowerzyści mają wyższy test siły nóg niż rowerzyści. Zostało to zmierzone za pomocą miernika sprężynowego, który miał dobrą rzetelność intra-rater.

Pedałowanie przez dłuższy czas pomaga rozwijać mięśnie pleców i rdzenia. Zwiększa też transport tlenu. Poza tym, spala kalorie i obniża tętno spoczynkowe. To także świetny sposób na ochronę stawów.

Najważniejszą zaletą jazdy na rowerze jest to, że jest to ćwiczenie o niskim wpływie na organizm. Choć sport ten może nie być dla każdego, jest to przyjemna i niedroga forma transportu. Jest to również świetny sposób dla osób z artretyzmem, aby pozostać aktywnym. Co więcej, może poprawić nastrój i poziom energii.

Jednym z najlepszych aspektów jazdy na rowerze jest to, że wykorzystuje on wiele mięśni nóg. Szczególnie jeśli zamierzasz spędzić cały dzień na siodełku, chcesz mieć silne uda.

Zmniejsza stan zapalny

Jazda na rowerze jest jednym z najpopularniejszych sposobów na poprawę sprawności sercowo-naczyniowej. Jest to ćwiczenie o niskim wpływie, które wzmacnia mięśnie, poprawia zdrowie serca i zmniejsza ryzyko wielu chorób. Pomaga również w utracie wagi.

Jazda na rowerze oferuje wiele korzyści dla serca i ciała, w tym dłuższy, głębszy sen. Możesz wybrać jazdę na rowerze samemu lub z innymi osobami. Malownicze widoki i spokojne drogi są przyjemne i pomagają poprawić nastrój. Dodatkowo, jest to łatwiejsze dla stawów i więzadeł niż bieganie. Jednak zawsze należy porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem rutyny ćwiczeń.

Badania wykazały, że rowerzyści mają o 45% niższe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Dodatkowo, jazda na rowerze zmniejsza ryzyko zachorowania na raka o około 11%. Inne korzyści to lepsze funkcjonowanie płuc i mniejszy stres.

Nowe badanie w British Medical Journal przeanalizowało dane od ponad 200 000 osób. Wykazało ono, że regularne jeżdżenie rowerem do pracy obniża ogólny wskaźnik śmiertelności o prawie 20%. Wyniki zostały dostosowane do wieku, płci i diety.

Ostatnie badanie przeprowadzone w Finlandii wykazało, że osoby, które jeździły na rowerze dłużej niż 30 minut dziennie, miały o 40% niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę. Jest to ogromny problem dla zdrowia publicznego.

Jazda na rowerze jest jedną z najłatwiejszych i najwygodniejszych form ćwiczeń, a ponadto sprawi, że krew będzie pompowana wokół ciała i poprawi się Twoja sprawność fizyczna. Zanim jednak zaczniesz jeździć na rowerze, ważne jest, aby znaleźć rower, który jest dla Ciebie odpowiednio dopasowany. Jeśli nie jesteś pewien jak dopasować rower, porozmawiaj z certyfikowanym trenerem personalnym.

Redukuje stres

Jeśli chodzi o redukcję stresu, jazda na rowerze jest jednym z najlepszych sposobów, aby to zrobić. Jako dodatkowy bonus, poprawia również Twoje zdrowie i pomaga osiągnąć cele fitness.

Podczas jazdy na rowerze ciało uwalnia endorfiny, substancję chemiczną, która pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem i niepokojem. Zwiększa również liczbę komórek mózgowych. Dzięki temu organizm może się bardziej skoncentrować i poprawia się jego zdolność do myślenia.

Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli masz nadwagę. Ćwiczenia wzmacniają nogi, uda i łydki. Aktywność zwiększa również tętno, co obniża ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi.

Ponadto wykazano, że zmniejsza poziom hormonu stresu – kortyzolu. Zwiększony poziom kortyzolu może zwiększyć ryzyko depresji i bezsenności. Jednak niski poziom kortyzolu jest również korzystny.

Jazda na rowerze to także świetny sposób na kontakt z naturą. Kiedy jeździsz na rowerze przez spokojną okolicę, możesz cieszyć się kojącym dźwiękiem wiatru. Jest to ważne, ponieważ może pomóc Ci skupić się na tym, co dzieje się na zewnątrz Ciebie.

To także świetna zabawa. Będziesz zaskoczony tym, jak bardzo jazda na rowerze może zmienić Twój nastrój. Zaczniesz czuć się szczęśliwszy, mniej niespokojny i bardziej skupiony.

American Cancer Society przeprowadziło badanie, które wykazało, że regularne ćwiczenia są związane ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju niektórych rodzajów raka. Jest również związany z niższym ryzykiem chorób serca i otyłości.

Upewnij się, że Twój rower jest prawidłowo dopasowany

Zakup roweru z odpowiednim dopasowaniem to nie tylko przyjemność, ale może uchronić Cię przed kontuzjami. Dopasowanie roweru to prosty proces, który można przeprowadzić osobiście lub przez Internet.

Jednym z najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się, czy jesteś dobrym kandydatem do jazdy na rowerze, jest rozmowa z certyfikowanym trenerem personalnym lub Twoim lekarzem. Pomoże Ci to określić najbardziej efektywny plan ćwiczeń dla Ciebie.

Istnieje wiele firm, które dopasują Twój rower. Niektóre z nich oferują nawet bezpłatne konsultacje, aby pomóc Ci znaleźć najlepsze dopasowanie dla Ciebie. Podczas ustalania najlepszego dla Ciebie roweru, największą uwagę należy zwrócić na rozmiar ramy. Chcesz mieć możliwość łatwego dosięgnięcia pedałów i dotarcia do kierownicy bez uczucia ciasnoty.

Aby uzyskać dobre dopasowanie, musisz wiedzieć, które knagi są dla Ciebie odpowiednie. Powinieneś również zwrócić uwagę na siodełko. Ważne jest, aby uzyskać wysokiej jakości siodło lub przynajmniej takie, które jest dobrze wykonane. Słabe siodło może powodować kołysanie się bioder podczas pedałowania.

Ważną kwestią jest również odpowiednia wysokość siodełka. Zbyt wysokie siodełko może powodować uciskanie bioder. Zbyt niskie siodełko może powodować ten sam problem. Należy również sprawdzić, czy słuchawki nie noszą śladów zużycia.

Inne techniki dopasowania obejmują użycie podkładki dystansowej w celu podniesienia kierownicy. Może to być świetny sposób na złagodzenie niektórych napięć ramion i szyi, które często towarzyszą jeździe na rowerze.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Rola mediów w promocji koszykówki
Czytaj Dalej

Rola mediów w promocji koszykówki

Media pełnią kluczową rolę w relacjonowaniu i promowaniu koszykówki. Dostarczają społeczeństwu informacji, których nie może ono uzyskać w…
Rola hormonów w kulturystyce
Czytaj Dalej

Rola hormonów w kulturystyce

Rola hormonów w kulturystyce jest ogromną częścią osiągania swoich celów. Te hormony kontrolują wiele czynników, w tym swoją…